inspiracje

Jeśli przebrnęliście przez stronę „O nas”, wiecie już, że zdarzyło nam się bywać w dalekich, zimnych krajach. Zanim tam dotarliśmy wydawało nam się, że Arktyka jest dziewiczym, nieskażonym i czystym rejonem. Rzeczywistość jest zupełnie inna. Na plażach leżą sterty plastikowych pojemników, butelek i innych śmieci. Nie lepiej wygląda sytuacja w naszych polskich lasach czy na brzegach rzek. Plastikowych śmieci ciągle przybywa, a czas ich rozkładu liczy się w setkach lat.
Obecnie najwięcej zabawek wytwarzanych jest z różnych rodzajów tworzyw sztucznych. Nie czarujmy się – pomimo zapewnień producentów, że plastik nadaje się do recyklingu, rzeczywistość wcale nie wygląda tak dobrze. Prawda jest taka, że w przypadku tworzyw sztucznych możemy mówić jedynie o „downcyklingu”. Powtórne przetworzenie (przetopienie) tworzywa sztucznego powoduje znaczacy ubytek jego właściwości fizycznych. Powtórnie przetworzone tworzywo nadaje się w zasadzie tylko do wyprodukowania elementów o małej wytrzymałości i niewymagającym kolorze. Z takiego materiału produkuje się głównie opakowania, palety, zbiorniki, kubły na śmieci itp. Biorąc pod uwagę, że czas życia plastikowej zabawki jest bardzo krótki i nie da się jej przetworzyć powtórnie na taki sam produkt, co zostawimy po sobie przyszłym pokoleniom?
A może wrócić więc do materiału, z jakiego wykonane były zabawki którymi bawili się nasi dziadkowie i rodzice?
Były trwałe, nietrujące i na swój sposób piękne. Gdy już spełniły swoją rolę można było nimi napalić w piecu lub pozwolić „zbiodegradować” się w krzakach.
Zainspirowani szlachetnym materiałem, jakim jest drewno, dodaliśmy do niego solidną porcję nowoczesności. Zwykłe, sześcienne klocki zostawmy historii. Nadszedł czas skomplikowanych mechanizmów, szalonych konstruktorów i laserów CNC.
Mamy świadomość, że żaden produkt, który tworzy spółczesna cywilizacja nie jest w pełni ekologiczny. Nawet jeśli zostanie wytworzony całkowicie z odnawialnych zasobów to musimy dodać do niego nieprzyjazny środowisku transport, zużycie energii, opakowania, reklamę…
Nie jesteśmy szalonymi ekologami.
Chcielibyśmy tylko, aby nie pozostała po nas góra śmieci, a jako producenci czujemy się odpowiedzialni za los naszych produktów, także po okresie ich użytkowania.
Naszą ideą jest wytworzenie produktu, który w jak największym stopniu będzie przyjazny środwisku zarówno w trakcie prdukcji, jak i utylizacji. Mamy nadzieję, że choć w części zastąpimy nim produkty z plastiku.

Uznaliśmy, że materiałem najbardziej odpowiadającym naszym wymaganiom będzie sklejka drewniana. Jest to materiał ekologiczny, wytrzymały, a także łatwo poddający się obróbce i zachowujący swoje właściwości. Ze sklejki chcemy produkować ruchome konstrukcje, które możecie sami złożyć i poznać zasadę ich działania. W naszych produktach znajdziecie skomplikowane mechanizmy składające się z licznych kół zębatych i przekładni. Tworzą one modele konstrukcji wykorzystywanych zarówno w przemyśle, budownictwie, jak i w codziennym życiu. Doświadczenie, którego nabraliśmy do tej pory i tak różnorodny profil dotychczasowej działalności technicznej sprawił, że wyzwanie, jakim jest konstruowanie mechanizmów z drewna nie jest dla nas czymś trudnym. Wkładamy całą zdobytą do tej pory wiedzę techniczną w to, aby nasze produkty były wykonane starannie, były trwałe i niezawodne oraz dawały przyjemność ze składania i zabawy.

Chcemy także wspierać Polski rynek i Polską myśl techniczną. Jeśli to tylko możliwe, staramy się pracować na krajowych maszynach oraz materiałach oraz dawać pracę Polakom.